|
|
7 wskazówek, jak prowadzić skuteczną kampanię Google Ads
Blog

7 wskazówek, jak prowadzić skuteczną kampanię Google Ads

Ze względu na szybkie i wymierne efekty kampania Google Ads jest jednym najchętniej wybieranych narzędzi do promowania biznesu w Internecie. Płatne reklamy w sieci wyszukiwania oraz sieci reklamowej to sprawdzony sposób na zwiększenie sprzedaży produktów i usług, a także szansa na dotarcie z ofertą marki do szerokiego grona odbiorców.

Korzystasz z Google Ads i szukasz sposobu, by podnieść skuteczność swoich działań? A może chcesz zacząć i potrzebujesz wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać potencjał systemu reklamowego od Google? Ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź 7 praktycznych porad, dzięki którym poprowadzisz efektywne działania reklamowe!

Czym są kampanie Google Ads

System Google Ads to rozbudowane środowisko, które pozwala promować marki, produkty oraz usługi zarówno w wyszukiwarce, jak i w serwisach partnerów należących do sieci reklamowej. Celem kampanii jest kierowanie treści reklamowych do odbiorców o określonych preferencjach zakupowych. O tym, czy dana reklama zostanie wyświetlona konkretnemu użytkownikowi, decydują m.in. wpisywane przez niego w wyszukiwarce hasła, przynależność do grupy docelowej, lokalizacja czy pliki cookies, wykorzystywane przez przeglądarki internetowe.

Do podstawowych zalet kampanii Google Ads należą m.in.:

 • możliwość wykorzystywania różnych formatów reklamy,
 • zaawansowane ustawienia kierowania reklam oraz formatowania grup docelowych,
 • wysoka skuteczność,
 • szybki i mierzalny efekt kampanii,
 • płatność za kliknięcie, a nie za samo wyświetlanie reklam,
 • możliwość skorzystania z reklamy dynamicznej oraz remarketingu.

Skuteczna kampania Google Ads – 7 praktycznych porad

Zastanawiasz się, czy Twoje kampanie w sieci wyszukiwania lub sieci reklamowej mogą osiągać jeszcze wyższą efektywność? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy 7 najważniejszych wskazówek, które pomogą w tworzeniu jeszcze skuteczniejszych kreacji!

 1. Wyznacz cele reklamowe

Zanim uruchomisz swoją pierwszą kampanię reklamową, odpowiedz sobie na być może banalne, ale fundamentalne pytanie: jaki jest cel moich działań? Aby ustawić odpowiednie kierowanie reklamy, wybrać jej optymalny format i podjąć szereg innych ważnych decyzji, musisz dokładnie określić efekty, które chcesz osiągnąć. Te najpopularniejsze to m.in.:

 • wzrost sprzedaży i zwiększenie współczynnika konwersji,
 • pozyskiwanie leadów oraz danych kontaktowych użytkowników,
 • przyciągnięcie ruchu na stronę internetową,
 • popularyzacja marki wśród konsumentów,
 • prezentacja oferty sprzedażowej przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, że cel powinien być nie tylko ambitny, ale przede wszystkim realny do osiągnięcia. Weź pod uwagę m.in. Twój budżet, branżę, charakterystykę grupy docelowej czy działania konkurencji.

 1. Poznaj odbiorców i określ grupę docelową

Skuteczność reklamy Google Ads w dużej mierze zależy od tego, kto ją zobaczy. Na etapie konfiguracji kampanii możesz precyzyjnie ustalić parametry grupy docelowej, określając m.in.: wiek, płeć, lokalizację oraz inne charakterystyczne cechy odbiorców swoich reklam. Aby uniknąć przypadkowości, musisz wcześniej upewnić się, kim są Twoi potencjalni klienci, jakie mają zainteresowania oraz zwyczaje zakupowe. Dzięki temu zyskasz pewność, że reklamy wyświetlane będą osobom realnie zainteresowanym Twoją ofertą.

 1. Korzystaj z kierowania na lokalizację

Tworząc oraz optymalizując swoją kampanię, możesz skorzystać z możliwości kierowania reklam na lokalizację. Dzięki temu zasoby reklamowe będą wyświetlane użytkownikom znajdującym się w konkretnych krajach, regionach, miastach czy dzielnicach. W ten sposób zwiększysz skuteczność swoich treści, kierując je na lokalizacje objęte zasięgiem usług swojej firmy.

 1. Odpowiednio skonfiguruj ustawienia kierowania

Pamiętaj, że nie tylko kierowanie geograficzne jest istotne na etapie konfigurowania kampanii. Równie ważny jest odpowiedni dobór słów kluczowych, w tym także fraz wykluczających, czyli takich, na które reklama nie ma się wyświetlać. Przy ustawieniach kierowania reklamy pamiętaj również o innych aspektach, takich jak demografia, zainteresowania użytkowników czy ich wcześniejsze interakcje z Twoją stroną www, jeśli zamierzasz wykorzystywać remarketing.

 1. Korzystaj z inteligentnego określania stawek

System reklamowy Google umożliwia automatyzację procesu określania stawek, dostosowując je do prawdopodobieństwa kliknięcia lub dokonania konwersji. To sprawdzony sposób na rozsądne i efektywne zarządzanie budżetem reklamowym. Strategia automatycznego określania stawek może przybierać różne odmiany, w zależności od tego, czy Twoim celem jest wysoka liczba wyświetleń reklamy, optymalizacja konwersji czy wzrost ruchu.

W sytuacji gdy na jednym koncie masz uruchomionych kilka kampanii z różnym priorytetem, istotnego znaczenia nabiera odpowiedni podział budżetu. Zalecamy, by większość środków przeznaczyć na kreacje o wysokiej skuteczności, dzięki którym łatwiej osiągniesz zakładane cele biznesowe. Pozostałymi środkami zasilaj natomiast kreacje, które przynoszą Ci znacznie niższy zwrot z inwestycji lub są przez Ciebie traktowane eksperymentalnie.

 1. Obserwuj skuteczność i optymalizuj kampanię

Konto Google Ads daje Ci możliwość skorzystania z funkcji „Obserwacja”, pozwalającej monitorować skuteczność reklam dla wybranych miejsc docelowych oraz innych kryteriów kierowania reklam. Dzięki temu w trakcie kampanii możesz optymalizować jej parametry, jeśli dotychczasowe ustawienia kierowania okazały się nieskuteczne.

 1. Testuj i wykorzystuj różne typy reklam

Wielką zaletą Google Ads (dawniej AdWords) jest możliwość wykorzystywania wielu rodzajów reklamy w zależności od przyjętych celów, grupy docelowej oraz pozostałych elementów Twojej indywidualnej strategii. Jeśli sądzisz, że stosowanie kilku formatów w różnych miejscach przyniesie lepsze efekty niż korzystanie z tylko jednego rodzaju zasobów, nie wahaj się postawić na różnorodność. Przykład dywersyfikacji kampanii to m.in.:

 • linki sponsorowane w sieci wyszukiwania,
 • kampania produktowa w Zakupach Google,
 • wideo na YouTube,
 • reklama banerowa w sieci reklamowej,
 • remarketing kierowany do osób, które już odwiedziły Twoją stronę.

Powyższy przykład pokazuje, że ramach jednej kampanii możesz wykorzystać kilka typów reklam, każdy z nich kierując na inne miejsce docelowe. Pamiętaj, że tylko dzięki testowaniu różnych rozwiązań, wypracujesz te, które w Twoim przypadku będą najskuteczniejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć o kampaniach Google Ads

Pamiętaj, że równie ważne jak odpowiednia konfiguracja kampanii Google Ads jest śledzenie skuteczności publikowanych reklam. Regularne monitorowanie konwersji pozwoli Ci sprawdzić, jak publikowane treści wpływają na wzrost sprzedaży Twoich produktów oraz usług. Rozwiązaniem, które zapewni Ci dostęp do wielu zaawansowanych statystyk i pomoże monitorować efektywność, jest połączenie konta Google Ads z darmowym kontem Google Analytics.

Korzystając z Google Ads, możesz promować swoją markę w największej sieci reklamowej na świecie, docierając do tysięcy nowych, potencjalnych klientów. Efekty prawidłowo skonfigurowanej i umiejętnie poprowadzonej kampanii mogą przewyższyć Twoje najśmielsze oczekiwania. Oczywiście stanie się tak wyłącznie pod warunkiem prawidłowo dopasowanej strategii, dlatego nie zapominaj o monitorowaniu oraz optymalizacji swoich reklam. A jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj ze wsparcia ekspertów. My polecamy specjalistów z Grupy TENSE, z których usług sami korzystamy.